Connecta amb nosaltres

HISTÒRIA NBA

La màgia de les assistències

Les assistències provoquen felicitat entre els jugadors.

Comparteix

La màgia de les assistències

Fer una assistència és quelcom especial, és la culminació del joc en equip així com la seva pròpia essència. “Una cistella fa feliç a un jugador, una assistència a dos”; frase que recitava el gran Toni Kukoc referint-se a la tendència a la NBA individualista de l’NBA, que sovint oblida que fer felices a dues persones és més important que aconseguir la felicitat d’una sola persona.

Magic i Stockton

Earvin Magic Johnson era un jugador especial, sempre llegia amb encert la jugada i era capaç de posar la pilota a les mans del company que estava sol en qualsevol moment amb un engany al rival que ningú esperava, visca el showtime. John Stockton era completament diferent: també amb una intel·ligència del joc fora del normal, un senyor precís i escrupulós, amo del pick and roll, de les transicions i de la intensitat defensiva. John Stockton és amo de dos rècords individuals, un d’ells gairebé impossible d’assolir per part de cap jugador: 15.806 assistències. En l’altre el trobem al capdamunt de la llista de robatoris amb 3.265 (el jugador en actiu que més s’hi apropa és Chris Paul amb 2.221). Avui en dia podem dir amb total seguretat que ningú podrà batre a Stockton en assistències.

RankingJugadorAssistències totalsPartits de 20 a 24 assistènciesPartits amb més de 25 assistènciesMillor temporada d'assistències per partit - Carrera
1John Stockton1580630314,54
2Jason Kidd120911110,80
3Steve Nash103358011,60
4Mark Jackson103341011,40
5Magic Johnson1014117013,10
6Oscar Robertson98870011,50
7Chris Paul91813011,60
8Isaiah Thomas89808113,90
9Gary Payton8966009
10Lebron James8662009,10
11Andre Miller85242010,90
12Rod Strickland79873010,50
13Maurice Cheeks7392009,20
14Lenny Wilkens7211009,60
15Terry Porter71600010,10
16Tim Hardaway70951010,60
17Toni Parker7006007,70
18Rajon Rondo69758111,70
19Bob Cousy6955009,50
20Guy Rodgers69170011,20
21Russell Westbrook68973010,70
22Deron Williams68196012,80
23Mugsy Bogues67116112,20
24Kevin Johnson66613010,40

Aquests deixaren pas a una generació amb grans assistents que van perdurar en el temps i van ser molt top a la lliga com Steve Nash o Jason Kidd i d’altres que no varen tenir carreres tant fructíferes però que sí eren molt espectaculars i es gaudia molt veient-los jugar com Jason Williams o Nick Van Exel, bases amb capacitats excel·lents en la visió de joc i privilegiats a l’hora de trobar el forat perfecte per a donar assistències als seus companys.

Stockton tenia el rècord d’assistències en un partit amb 27 i després en va fer 28, però Scott Skiles (Orlando Magic) ja l’havia superat amb 30 assistències en un partit contra els Nuggets que ha passat a la història.

El present

Com podeu veure a la taula Chris Paul, Rajon Rondo o Russell Westbrook i fins i tot Lebron James són jugadors entre els 25 primers de la llista d’assistents al llarg de la història i són els jugadors veterans que porten més anys a la lliga repartint assistències als seus companys. Paul i Rondo, amb característiques diferents, són els bases més clàssics, Westbrook va començar a fer més assistències en fer el canvi a Mr. Tiple Doble i Lebron James en les darreres temporades sembla que afina més a l’hora de trobar els anotadors quan ell està en situació desfavorable per anotar. Chris Paul (33 anys) podria entrar al top 3 de la història depenent de quin sigui el seu futur aquesta temporada i les properes, i de quan vulgui retirar-se, però de ben segur que ell vol deixar petjada a la lliga com un dels millors passadors.

El futur, bases que poden arribar allò més alt

Trae Young (Atlanta Hawks)

Assistències temporada 18/19: 653 (2n amb 8.1 per partit)

Trae Young és un passador extraordinari. El jove d’Atlanta, l‘únic que va competir-li el premi de rookie de l’any a Doncic, va aconseguir fer el 2n lloc al podi amb 653 assistències en la seva primera temporada com a professional per darrere de Westbrook. Aquest noi ha deixat una molt bona empremta a Atlanta gràcies a la complicitat d’un roster jove que Young ha sabut liderar malgrat les derrotes.

Ben Simmons (Philadelphia 76ers)

Assistències temporada 18/19: 610 (3r amb 7,7 per partit)
1261 en les seves dues primeres temporades

Té molt bona penetració i visió per doblar la pilota al pivot quan la defensa es tanca i per veure el company que està obert a la cantonada, sense parlar de la potència que té sobre el bot i la capacitat que té per generar en carrera. Sense ser un base pur té aquesta capacitat per assistir baixant la pilota i també jugant en estàtic comptant que els rivals li deixen molt d’espai a l’hora de defensar perquè el seu llançament exterior és un zero a l’esquerra.

Comparteix
Fes clic i comenta

Deixa un comentari

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

PATREON

Més a HISTÒRIA NBA

Tradueix »